Farnost Dolní Čermná

Farnost Čermná - Dolní Čermná

Naše farnost zahrnuje 5 obcí: Dolní Čermná, Horní Čermná (obce Dolní a Horní Čermná do roku 1935/6 tvořily jednotnou obec Čermná), Petrovice, Verměřovice a Jakubovice (do roku 1972 byly Jakubovice samostatnou obcí, nyní patří do Dolní Čermné). Celá farnost má necelých 3 500 obyvatel, z toho je cca 500 věřících. Uvážíme-li, že v Horní Čermné s místní částí Nepomuky (asi 1 100 obyvatel) je výrazně zastoupena konfese evangelická, pak procento věřících katolického vyznání činí pouhých 14,3%. Sama obec Dolní Čermná má v současné době 1 350 obyvatel a z nich je věřících kolem 23%.

Do farnosti patří kostely: farní kostel sv. Jiří v Dolní Čermné, poutní kostel Narození Panny Marie v Horní Čermné, filiální kostel sv. Františka Xaverského v Petrovicích, filiální kostel sv. Jana Křtitele ve Verměřovicích a filiální kostel sv. Antonína Paduánského v Jakubovicích.

Duchovním správcem farnosti je P. Ľubor Schlossár. Ve farnosti pracují pastorační asistentky. Dvě sestry Pavla a Terezka jsou i katechetkami, další katechetkou je paní Anna Motlová. Náboženství se vyučuje ve všech třídách ZŠ v Dolní Čermné, ve Verměřovicích a v Horní Čermné. Farnost má také 1 akolytu. Ve farnosti je řádně ustanovena jedenáctičlenná pastorační rada a čtyřčlenná ekonomická rada. Obě rady se scházejí pravidelně. Z jednání jsou vyhotovovány zápisy. Farnost vydává farní časopis Poutník, který řídí čtyřčlenná redakční rada (vychází 10 čísel ročně).

Farnost Dolní Čermná dala církvi od r. 1970 celkem 5 kněží a 2 řeholní sestry.

Na kruchtě farního kostela účinkuje při slavnostech kostelní vokální a instrumentální sbor. Známý je zvláště dobře prováděnou Českou mší vánoční od J. J. Ryby „Hej mistře“ o vánocích.

Tak jako obec Dolní Čermná žije bohatým kulturním a společenským životem, tak i farnost má své hojné aktivity na poli duchovním a charitativním. Každoročně jsou farností pořádány tyto akce:

Organizuje

Tříkrálová sbírka pro SČKCH začátek ledna farníci se na sbírce podílí
Ekumenické bohoslužby s evangelickým sborem Horní Čermná leden, únor farnost + evangelický sbor
Dětský karneval leden/únor MO Jednota Orel
Orelsko-farní maškarní ples leden/únor MO Jednota Orel + farnost
Duchovní obnovy postní a adventní doba farnost
Misijní koláč - sbírka a setkání farnosti v Orlovně kolem misijní neděle farnost
Společenské setkání farnosti v Orlovně s pohoštěním velikonoční vigilie farnost
První svaté přijímá dětí z farnosti poslední květnová neděle farnost
Oslava Božího Těla s průvodem na Mariánské hoře slavnost Těla a Krve Páně farnost
Pěší pouť do Králík červen farnost